Podologia

Dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp.

Typ stopy jest cechą dziedziczną. Nie ulega zmianie przez całe życie.

STOPA GRECKA

Przy stopie greckiej drugi, niekiedy trzeci palec jest dłuższy od palucha. W tym typie stóp występuje skłonność do powstania deformacji: Powstawanie palców młotkowatych i krogulczych oraz haluksa (koślawość palucha oraz sztywność palucha)

STOPA EGIPSKA

Przy stopie egipskiej paluch jest wyraźnie dłuższy od pozostałych palców, lub równy z drugim palcem. Budowa stopy jest silna i zwarta.

STOPA RZYMSKA

Palce pierwszy, drugi i trzeci przy typie tej stopy mają podobną długość , a czwarty i piąty jest krótszy. Jest to stopa szeroka, krótka i mocna. Nazywana jest też stopą kwadratową, prawie nigdy .nie ulega deformacji.

DEFORMACJE STÓP

Deformacje stóp to zmiany konstrukcyjne w obrębie kostno – stawowo – mięśniowym. Ma to wpływ na funkcjonalność stopy i na cały układ ruchu. W grupie osób ok. 60 r. życia z powodu deformacji stóp cierpi ok. 50% pacjentów. Oznacza, że co drugi człowiek ma problem ze stopami.
Istnieją trzy warianty deformacji stóp.
Zniekształcenie wrodzone Funkcjonalne deformacje stopy prawidłowej Deformacje spowodowane przeciążeniami
Głównym winowajcą są zwykłe buty, bardzo modne i bardzo szkodliwe.
Nabyte wady stóp:

Stopa płaska podłużna
Stopa płaska poprzeczna
Stopa wydrążona
Stopa płasko koślawa
Stopa szpotawa

STOPA CUKRZYCOWA

Cukrzyca przez lata nie daje żadnych objawów. Najczęściej chorzy zgłaszają się z problemami nerek, oczu, serca, układu nerwowego. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest stopa cukrzycowa, gdy uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne
i włókna nerwowe kończyn dolnych. Gdy na stopie dojdzie do zranienia , rany goją się gorzej , nie ma czucia na stopie, skóra pęka, kości ulegają deformacji.
Nie leczona cukrzyca kończy się amputacją nóg.
Możemy przeciwdziałać poprzez dobór odpowiedniego obuwia i specjalistycznych wkładek , które zmniejszają ryzyko owrzodzeń.
Dbanie o skórę na stopie i natychmiastowe leczenie potencjalnych zagrożeń przynosi dobre rezultaty.
Aby utrzymać dobrą kondycję nóg potrzebna jest współpraca z podologiem i diabetologiem.

PROBLEMY NA STOPIE

W każdym wieku możemy zetknąć się z otarciami, odparzeniami, odciskami, modzelami, pękającymi piętami. Przywrócenie stopie zdrowia jest poszukanie przyczyn powstawania bolesnych zmian i ich eliminacja, profilaktyka i prawidłowa pielęgnacja.
Kiedy nasze stopy dają sygnały w postaci zrogowaceń, odcisku , modzeli to nie lecz się sam tylko szukaj ratunku u podologa.

Odciski
Modzele
Pękające pięty
Kurzajki ( brodawki)
Grzybica skóry stóp
Grzybica międzypalcowa
Pocące się stopy
Suchość skóry

PROBLEMY Z PAZNOKCIAMI

Zdrowe paznokcie są gładkie, lśniące i mają różowy kolor. Zmiany ich kształtu , koloru lub struktury mogą być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, złego odżywiania lub choroby.

Paznokcie zgrubiałe
Paznokcie wkręcające się
Paznokcie łuszczycowe
Paznokcie wrastające
Paznokcie grzybicze

0
Zadowolonych klientów
0
Zabiegów
0
Lat doświdczenia
0
Profesjionaly terapeuta